Datel má speciální lovecké nástroje. Hmyz se před ním nemůže schovat

Věda a technika 01. dubna 2018 | 13:12 — Lukáš Bauer
Před datlem se hmyz nemá kam ukrýt, je totiž vybaven dlátem i mucholapkou. Opeřenec s červenou čepičkou, který mlátí zobákem do stromu, je postrachem všeho hmyzu. Živí se ale také dřevokaznými houbami.
Samec datla nejdříve musí najít vhodný strom / Internet

Datel se vyznačuje černým tělem s červenou čepičkou, a také tím, že zuřivě mlátí zobákem do kmene. Tak bychom datla černého dokázali popsat snad všichni. Tento užitečný požírač hmyzu se navíc živí i dřevokaznými houbami, čímž pomáhá uzdravovat stromy. K životu potřebuje i odumírající a mrtvé dřevo.

Vysušený strom pro datly znamená nevídanou hostinu. Bývá totiž naskrz prolezlý množstvím brouků či mravenců a ukrývají se v něm i larvy hmyzu. Tam, kde my vidíme pouze mrtvý topol, má datel před sebou bohatě prostřený švédský stůl.

Datel černý patří mezi větší ptáky. Rozměry se podobá havranům, což z něj činí největšího evropského datla. Jeho příbuzný datel velký, navzdory svému druhové jménu, je v porovnání s datlem černým přibližně o polovinu menší.

Samce od samičky lze rozeznat při detailnějším pohledu. Zatímco samička má červenou čepičku pouze na zátylku, samci červené peří pokrývá celou hlavičku včetně čela. Datel černý je velmi plachý pták, vyruší ho i nejmenší hluk. Jeho domovem je téměř celá Evropa i velká část Asie.

Datlům černým při výběru hnízdiště nezáleží na typu lesa, ale musí v něm být dostatek starých a velkých stromů. Poté vyhloubí pořádnou hnízdní dutinu a pár může začít s pářením. Po spáření samička nezřídka snese až šest sněhobílých vajec. Zahřívají jejich oba rodiče, kteří se při sezení na vajíčkách střídají každé dvě hodiny.

Mladí datlové se líhnou po dvou týdnech, jsou zcela bezmocní a slepí. Rodiče je musí krmit téměř násilím. Už po pár dnech se o poznání silnější mláďata dožadují potravy i sama.

Zajímavá je také datlí obživa, která je založena na tom, že hmyz doluje zpod kůry stromů. Jak to dokáže? Na tento nelehký způsob stravování je dokonale přizpůsoben. Má silný vyztužený zobák, který je na konci svisle seříznutý. Připomíná dláto, jaké mají opravdoví tesaři. V něm datel ukrývá dlouhatánský jazyk, který dokáže vymrštit daleko dopředu.

Na konci jazyka má opeřenec cosi jako háčky, aby mohl brouky lépe pochytat. V kombinaci s lepkavými slinami tento jazyk funguje asi jako závěsná mucholapka. Co se ho dotkne, už se neodlepí (čtěte: V pralese byl objeven vzácný tvor, který byl více než sto let považován za vyhynulého).

Témata: datel, hmyz, dláto, moucha, lovec
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ministerstvo zahraničí má vést muž, který byl v minulosti označen za bezpečnostní riziko

Tajemství dekorování. Vyzkoušejte designové police s...

Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také...

Rozklížený nábytek nemusí skončit v kamnech. Rozvrzané...

V oblíbeném boho stylu můžete mít i koupelnu. Musíte však...

Materiál konvice určuje její design. Každý má své...

Jak zabránit tomu, aby jarní mrazíky zničily úrodu i...

Zavřít reklamu