Radarový výzkum vyvrátil teorie o tajných místnostech v hrobce faraona Tutanchamona

Věda a technika 08. května 2018 | 09:25 — Lukáš Bauer
Nejnovější vědecký výzkum za pomocí moderních technologií vyvrátil teorie o předpokládaných tajných chodbách uvnitř hrobky slavného egyptského faraona Tutanchamona. Minulý týden o výsledcích radarového průzkumu informovalo egyptské ministerstvo starožitností.
Archeologové přepdokládali, že se uvnitř Tutanchámonovy hrobky může nacházet tajná místnost / Shutterstock

Faraon Tutanchamon z osmnácté dynastie, jenž starověkému Egyptu vládl v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem, měl v době své smrti pouhých 19 let. Nejednalo se o faraona, který by si svou slávu vysloužil svými činy, známý je hlavně proto, že jeho hrobka byla jednou z mála, která zůstala až do novodobých dějin neporušená. V roce 1922 ji objevil britský archeolog Howard Carter v Údolí králů.

Hrobku na rozdíl od mnoha dalších nikdo po staletí nevykradl a uvnitř tak na archeology čekalo téměř 5 400 neporušených předmětů, včetně velkého množství zlatých artefaktů. Stáří hrobky se odhaduje na 3 300 let.

V roce 2015 vědci začali prostory hrobky prohledávat v domněnkách, že se zde mohou nacházet tajné místnosti a tunely poté, co archeolog Nicholas Reeves při zkoumání podrobných skenů Tutanchamonovy hrobky objevil nejasné stopy připomínající dveře.

Průzkum japonských výzkumníků v roce 2016 také naznačoval, že se v místech skutečně nachází dveře a tehdejší egyptský ministr si byl téměř jistý, že za nimi může být tajná místnost. Vědci předpokládali, že místnost by mohla ukrývat pozůstatky královny Nefertiti. Její pozůstatky se dosud nenašly. Reeves totiž předpokládal, že když Tutanchamon nečekaně zemřel, původní hrobku Egypťané upravili, přičemž tělo Nefertiti přesunuli do jiné komory, kterou pak zazdili.

Tuto domněnku nyní podle ministra vyvrátil výzkum italských expertů, kteří použili speciální radarové zařízení. Díky citlivému zařízení nakonec k všeobecnému zklamání odhalili, že se za zdmi tajná místnost nenachází.

Podle vědců je to sice velké zklamání, ale dobře odvedená práce, která zabránila případnému poškození památky během zbytečných dalších prací vedoucích k objevu neexistující místnosti. O dalších egyptských nálezech z tohoto roku se dozvíte více v tomto článku (čtěte: V egyptské Gíze byla nalezena tisíce let stará vzácná dřevěná socha).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu