V klidné vodě v Polsku čekalo nepříjemné překvapení. Obýval ji totiž nevšední predátor

Věda a technika 06. října 2020 | 11:05 — Lukáš Bauer
Kajmani brýloví pocházejí především z teplých oblastí Jižní Ameriky, kde dorůstají do délek až okolo dvou a půl metru. O to větší bylo překvapení přivolaných odchytových pracovníků, když zasahovali u soutoku dvou řek. Tamní vody totiž obýval více než jeden metr dlouhý jedinec tohoto druhu kajmana.
Další 1 fotografie v galerii
Kajman představoval nebezpečí pro tamní tvory / Pixabay

Překvapení nejen odchytových pracovníků v Polsku, ale i kolemjdoucích způsobil odchyt metr dlouhého kajmana ve vodách na soutoku řek Widawa a Odra. Tento druh nebezpečného plaza totiž běžně obývá teplé oblasti Jižní Ameriky od Venezuely až na jih Amazonské pánve.

Tento exotický predátor si oblíbil vody, kde měl zajištěn dostatek potravy v podobě ryb. V okolí se však pohybuje hodně lidí, a proto musel být predátor odchycen a umístěn do záchranné stanice. Celý odchyt trval podle dostupných informací asi pět minut.

Odchytili ho lidé ze zoo

Tvor byl odchycen speciálně vycvičenými pracovníky zoologické zahrady, kteří s těmito nebezpečnými tvory umějí zacházet, a to za dohledu polské policie. Podle pracovníků zoo by kajman v tamních vodách mohl představovat nejen nebezpečí pro lidi, ale také pro tamní ekosystém.

Podle expertů je však velice pravděpodobné, že by tento exotický tvor nepřežil evropskou zimu a uhynul by. Žije totiž v pomalu tekoucích teplých vodách, nížinných mokřinách a jezerech. Existují záznamy dokonce o výskytu tohoto druhu v oblastech se slanou vodou.

Častá kořist pytláků

Mezi jeho nejoblíbenější potravu patří například obratlovci, ryby, obojživelníci, plazi a vodní ptáci. Kajman brýlový je ve svém přirozeném prostředí často loven kvůli drahé kůži, jejich populace tedy za poslední desetiletí značně klesla. Dále čtěte: (Žlutá řeka je jedním z nejnebezpečnějších toků na světě. Každým rokem si bere mnoho lidských obětí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Sen všech dobrodruhů. Na tuhle jízdu nikdy nezapomenete

Zavřít reklamu