Legendární výrobce telefonů se pouští do vesmírného projektu. Bude stavět infrastrukturu na Měsíci

Věda a technika 20. října 2020 | 08:58 — Lukáš Bauer
Americká vesmírná agentura NASA se chystá k výstavbě základny na Měsíci. Součástí výstaby má být také mobilní komunikační síť zajišťující komunikaci ve vesmíru. Zakázku na výstavbu vysokorychlostní vesmírné sítě 4G získala finská Nokia, která se proslavila svými mobilními telefony.
Další 1 fotografie v galerii
Na Měsíci vznikne síť 4G / Pixabay

Součástí projektu s názvem Artemis, který počítá s výstavbou lunární základny na Měsíci, má být i vysokorychlostní mobilní síť čtvrté generace (4G), která může být modernizována až na 5G. NASA vypsala na výstavbu sítě zakázku, kterou získala finská společnost Nokia. 

Tato nadnárodní společnost se sídlem ve Finsku, která je jedním z největších producentů síťové infrastruktury na světě, tak bude realizovat vůbec první zakázku na výstavbu mobilní sítě ve vesmíru. NASA měla podle amerických médií zaplatit více než 370 milionů dolarů soukromým společnostem, které mají za úkol dopravit na Měsíc důležité technologie. Samotná Nokia pak na výstavbu mobilní sítě 4G získala více než 14 milionů dolarů.

Komunikace bude klíčová

Podle NASA bude výstavba komunikační infrastruktury jedním z klíčových prvků osidlování Měsíce a návratu člověka na jeho povrch. V rámci projektu Artemis má také na Měsíci vůbec poprvé v historii dobývání vesmíru stanout žena.

V rámci mise Artemis je také plánovaný první let rakety Space Launch System (SLS) a zároveň druhý nepilotovaný let lodi Orion. Kosmická loď Orion stráví přibližně 3 týdny ve vesmíru a v roce 2023 by měla následovat mise Artemis 2, což by měl být první pilotovaný let Orionu.

Vývoj nových technologií

Kolonizace vesmíru vyžaduje pečlivé plánovaní a celou řadu nových technologií. Vědci nedávno například řešili, jak měsíční základnu zásobovat energií, a vyvinuli proto speciální jaderný reaktor, který je velice kompaktní a dokáže ve vesmíru vyrábět elektrickou energii celá desetiletí. Dále čtěte: (K obávané a velmi pravděpodobné srážce vysloužilého sovětského satelitu s kusem rakety nakonec nedošlo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Zavřít reklamu