Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky
Nová vědecká studie zveřejněná v odborném časopise Nature Geoscience naznačuje, že kvůli změnám v golfském proudu může dojít ke značným obdobím veder na evropském kontinentu. Podle vědců se totiž tento proud výrazně zpomalil a jeho ryhlost je nejnižší za posledních tisíc let. Výzkumy naznačují, že za touto skutečností stojí především globální oteplování.
Golfský proud je známý tím, že k evropskému kontinentu přivádí teplou vodu pomocí takzvané Atlantické jižní cirkulace (AMOC) a do značné míry ovlivňuje klima na evropské pevnině. Jeho zpomalení tak může vést k tomu, že se v Evropě dočkáme dlouhých období veder. Vědci v nové studii odkazují na klimatické modely, které tento scénář předpovídaly už před několika desítkami let.
Vedra v Evropě
Golfský oceánský proud přináší teplou vodu z tropických oblastí a transportuje ji podél severoamerického kontinentu až ke Grónsku kde se ochladí a klesá ke dnu. Tento proud v posledních letech zpomalil až o patnáct procent, což podle vědců může způsobit výrazný nárůst veder v oblastech jižní Evropy.
Důvodů, proč proudění mořské vody zpomaluje, je několik, tím nejvýraznějším je ale pravděpodobně globální oteplování. Díky oteplování planety totiž taje v oblasti Grónska velké množství ledu a tato chladná voda pak výrazně ovlivňuje proces proudění oceánské řeky, kterou protéká až stokrát více vody než v největší kontinentální řece Amazonce.
Úplné zastavení proudu
Podle některých studií může globální oteplování potažmo tání ledovců v budoucnu způsobit úplné zastavení golfského proudu. K tomuto scénáři sice podle odborníků dojít může, ale nejdříve za několik stovek let, pokud tedy globální oteplování bude postupovat současným tempem. Dále čtěte: (Čeští vědci jsou ohledně sucha v klidu. Zjistili totiž, že Evropa na tom byla už mnohem hůř).