Živé dýchající budovy. Záchrana znečištěných velkoměst?
V roce 2014 přišel italský architekt Stefano Boeri s unikátním projektem Vertical Forest, který přinesl řešení v otázkách stavby výškových budov a udržení dostatečného množství zeleně, v hustě osídlených centrech velkoměst.
Vůbec první budova tohoto typu byla postavena v italském Miláně, následovalo město Losanna ve Švýcarsku a nyní technologie italského architekta zamířila do Čínkého průmyslového města Nanjing.
V Čínském městě Nanjing totiž v současné době vyrůstá dvojice těchto živých budov, které dohromady bude obývat více než 1100 stromů a 2500 keřů.
Projekt Nanjing Towers nejen že je velice zajímavým architektonickým prvkem, ale navíc bude absorbovat velké množství oxidu uhličitého a do silně znečištěného města naopak každý den dodávat téměř 60 kg čistého kyslíku.
Nanjing má totiž index kvality ovzduší 167 a spadá tedy do kategorie „nezdravých“ měst s velmi nízkou kvalitou ovzduší. Pro srovnání světové metropole jako Sydney, nebo New York mají index kvality 60 a jsou tedy klasifikována jako „středně“ znečištěná.
Věže Vertical Forest v Čínském Nanjingu budou vysoké 107 a 199 metrů. Menší z nich bude sloužit jako hotel a ve vyšší budově bude muzeum, kanceláře a architektonická škola.
Tímto však cesta italského architekta v Číně rozhodně nekončí. Již nyní plánuje vybudovat podobné struktury ve městech Shijiazhuang, Liuzhou, Guizhou a Shanghai.