Vědci objevili tisíce let starou žvýkačku. Ukrývala DNA pravěké ženy

Věda a technika 20. prosince 2019 | 13:59 — Lukáš Bauer
Přibližně před 5 700 lety vyplivla pravěká žena žvýkačku z březového dehtu do mělké laguny na území dnešního jižního Dánska. Po tisících letech nyní vědci tuto žvýkačku objevili a identifikovali i zbytky DNA této ženy. Ženu, která žila na sklonku mladé doby kamenné, pojmenovali Lola.
Další 2 fotografie v galerii
Pravěká dívka vyplivla žvýkačku v dánských bažinách / Internet

Vědci objeviil v laguně na jihu Dánska 5 700 let starou žvýkačku. Podle nalezených stop DNA později zjistili, že žvýkačku z březového dehtu používala pravěká žena, kterou pojmenovali Lola.

Jedná se o vůbec první nález, kdy se vědcům podařilo zajistit celý lidský genom. U předchozích objevů se lidský genom podařilo zjistit pouze z kostí nebo zbytků lidských mumifikovaných tkání.

Dehtovou žvýkačku vědci objevili v nalezišti Syltholm na jihu Dánska, kde se po tisíce let zachovala díky husté rašelině, která zabraňuje přístupu vzduchu. Z objevené DNA se vědcům také podařilo zjistit, že žena měla tmavé vlasy, tmavou kůži a modré oči.

V dehtu byly objeveny také stopy jídla, které naznačují, že posledním jídlem ženy byly lískové ořechy a maso z divoké kachny. Ve žvýkačce byly objeveny také bakterie způsobující onemocnění dásní.

Březový dehet lidé v minulosti využívali k různým účelům, přičemž ho získávali zahřátím březové kůry. Na některých archeologických nalezištích se našly drobné shluky březového dehtu, v nichž byly stopy po zubech. Jelikož hmota rychle tuhne, je možné, že ji lidé kdysi před použitím nejdříve předžvýkávali. Dále čtěte: (Byl objeven nejstarší příběh na světě).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu