Jedna z největších sladkovodních ryb světa vyhynula. Druh se začal vyvíjet před 75 miliony let

Věda a technika 08. ledna 2020 | 13:21 — Lukáš Bauer
Čínští experti hned z kraje nového roku zařadili na seznam vyhynulých tvorů veslonosa čínského, což je jedna z největších sladkovodních ryb na světě. Tato ryba přežívala v řece Jang-c-ťiang, ale vědci už ji dobrých patnáct let neviděli, a proto se domnívají, že tvor už vyhynul.
Další 3 fotografie v galerii
Veslonos čínský byl prohlášen za vyhynulého / Internet

Čínští vědci zveřejnili smutnou zprávu, když prohlásili za vyhynulého veslonosa čínského a ten se tak stal prvním na seznamu vyhynulých druhů v letošním roce. Veslonos čínský je jednou z největších sladkovodních ryb na světě, jejíž vývojové kořeny sahají až do období před 75 miliony let.

Tento tvor dosahoval délky až 3,6 metru a mohl vážit až čtvrt tuny, přičemž existují legendy o výrazně větších jedincích. Tato ryba, která se živila převážně drobnými živočichy, byla díky svým úctyhodným rozměrům také nazývána králem řeky.

Veslonos, jak už vyplývá z jeho jména, rozrýval dno řeky svým výrazným nosem připomínajícím pádlo. Jelikož ryba žila převážně u dna v hlubokých vodách, o způsobu jejího života toho vědci mnoho nevědí.

Podle vědecké studie zveřejněné v roce 2006 byl však veslonos odsouzen k vyhynutí již od roku 1993, protože už v té době žilo příliš málo jedinců na to, aby jeho populace mohla dlouhodobě prospívat. 

Vědci evidují celkem 210 případů, kdy byl mezi roky 1981 až 2003 veslonos čínský spatřen, od té doby neevidují jediný případ, což je vedlo k názoru, že tvor je vyhynulý. Řeka Jang-c'-ťiang, která byla jediným domovem veslonosů a je zároveň třetí nejdelší řekou světa, v posledních letech čelí vážným hrozbám způsobených lidskou činností.

Pro obrovský ekosystém řeky Jang-c'-ťiang, kde žije čtyři tisíce vodních druhů, je vymření takto velkého tvora velikou ránou. Navíc veslonos není jediným velkým tvorem, který z řeky zmizel. V roce 2006 byl prohlášen za vyhynulého také sladkovodní delfín, takzvaný delfínovec čínský.

Stav řeky nenechává klidným ani Peking, který na řece vyhlásil deset let trvající zákaz rybolovu. Panují totiž obavy z vyhynutí i dalších kriticky ohrožených tvorů, jako je například delfín sviňucha hladkohřbetá nebo až pětimetrový jeseter čínský. Dále čtěte: (Nová studie odhalila tajemství obrovské pravěké ryby).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Úchvatné pláže, tyrkysová voda, jemňoučký písek. Právě...

Zavřít reklamu