Vědci přišli s novým poznatkem. V léčbě nádorů pomůže vitamin C

Věda a technika 29. srpna 2020 | 16:43 — Monika Moorová
O tom, že je vitamin C jednou z látek, která pomáhá v prevenci i léčbě onkologických onemocnění, se spekuluje již dlouhou dobu. Nyní přišli vědci s novým poznatkem.
Další 3 fotografie v galerii
Podle vědců nádory s určitými mutacemi reagují na vitamin C citlivě / Depositphotos

Kyselina askorbová, neboli vitamin C, možná pomůže v léčbě některých vzácných druhů těžce léčitelných nádorů spojených s endokrinními žlázami. Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, prokázal, že nádory s určitými mutacemi na vitamin reagují citlivě. Informovala o tom Akademie věd ČR.

Objev může podle vědců otevřít nový přístup k léčbě takzvaných feochromocytomů a paragangliomů (nádory PCPG). U nich je nyní jedinou známou léčbou chirurgické odstranění karcinomu. Pokud se ale nepodaří vyjmout ho celý, nemoc se vrací a účinnost léčby je tak v současnosti velmi nízká.

„Konkrétní mutace, na kterou se soustředíme a která je u pacientů s daným typem nádoru relativně častá, vede k citlivosti nádoru na vitamin C. Je to vlastně shoda několika dějů,“ řekl jeden z členů vědeckého týmu.

„Mutace v proteinu SDHB vede k akumulaci železa v rakovinných buňkách. Toto železo v přítomnosti vitaminu C vede k tvorbě reaktivních forem kyslíku selektivně v rakovinných buňkách, které jsou na tyto formy kyslíku citlivé a následně umírají,“ popsal vědec. Na nádory, které určité mutace nemají, vitamin nepůsobí.

Vědecký tým bude nadále zkoumat vliv mutace SDHB a dalších mutací na citlivost rakovinných buněk vůči vitaminu C, zaměří se ale i na jiné, potenciálně protirakovinné látky. „Byli bychom rádi, pokud by toto vedlo k budoucím klinickým testům, ale to je ještě běh na dlouhou trať,“ uzavřel vědec. Dále čtěte: Vědcům se podařilo objevit anomálie v DNA. Výzkum může být klíčem k léčbě vážných onemocnění.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čelíme největší krizi, jaká tu kdy byla. Seďte doma na zadku, zachráníte tím životy, vyzývá lékař

Moderní varné desky si pohlídají bod varu a samy vypnou. A...

Jak zabránit v zimě rosení oken, tvorbě vlhkosti i plísní

Aby vám šatní skříň dobře sloužila, je třeba se před...

Kvalitní čistička vzduchu v boji proti koronaviru. Poradí si...

Na nákupu spotřebičů lze výrazně ušetřit. Slevu dostanete...

Jeden z posledních kuchyňských trendů si získává stále...

Zavřít reklamu