V klidné vodě v Polsku čekalo nepříjemné překvapení. Obýval ji totiž nevšední predátor

Věda a technika 06. října 2020 | 11:05 — Lukáš Bauer
Kajmani brýloví pocházejí především z teplých oblastí Jižní Ameriky, kde dorůstají do délek až okolo dvou a půl metru. O to větší bylo překvapení přivolaných odchytových pracovníků, když zasahovali u soutoku dvou řek. Tamní vody totiž obýval více než jeden metr dlouhý jedinec tohoto druhu kajmana.
Další 1 fotografie v galerii
Kajman představoval nebezpečí pro tamní tvory / Pixabay

Překvapení nejen odchytových pracovníků v Polsku, ale i kolemjdoucích způsobil odchyt metr dlouhého kajmana ve vodách na soutoku řek Widawa a Odra. Tento druh nebezpečného plaza totiž běžně obývá teplé oblasti Jižní Ameriky od Venezuely až na jih Amazonské pánve.

Tento exotický predátor si oblíbil vody, kde měl zajištěn dostatek potravy v podobě ryb. V okolí se však pohybuje hodně lidí, a proto musel být predátor odchycen a umístěn do záchranné stanice. Celý odchyt trval podle dostupných informací asi pět minut.

Odchytili ho lidé ze zoo

Tvor byl odchycen speciálně vycvičenými pracovníky zoologické zahrady, kteří s těmito nebezpečnými tvory umějí zacházet, a to za dohledu polské policie. Podle pracovníků zoo by kajman v tamních vodách mohl představovat nejen nebezpečí pro lidi, ale také pro tamní ekosystém.

Podle expertů je však velice pravděpodobné, že by tento exotický tvor nepřežil evropskou zimu a uhynul by. Žije totiž v pomalu tekoucích teplých vodách, nížinných mokřinách a jezerech. Existují záznamy dokonce o výskytu tohoto druhu v oblastech se slanou vodou.

Častá kořist pytláků

Mezi jeho nejoblíbenější potravu patří například obratlovci, ryby, obojživelníci, plazi a vodní ptáci. Kajman brýlový je ve svém přirozeném prostředí často loven kvůli drahé kůži, jejich populace tedy za poslední desetiletí značně klesla. Dále čtěte: (Žlutá řeka je jedním z nejnebezpečnějších toků na světě. Každým rokem si bere mnoho lidských obětí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Vondráčková se stala obětí podvodu

V provoněné ložnici se vám bude lépe spát. Ne každá...

Dekorace ze spadaného listí vykouzlí podzim i u vás doma....

Jak správně sázet cibuloviny, aby vám zahrada na jaře...

Pokojové rostliny na podzim rádi napadají různí škůdci....

Dýně Hokkaido je zdravou podzimní ingrediencí, navíc ji ani...

Než si pořídíte psa do bytu, měli byste vědět, jaká...

Zavřít reklamu