Statistiky úmrtí v rámci pandemie jsou mnohem horší, než se myslelo. Zemřelo až 18 milionů lidí
Skupina vědců zveřejnila svou novou studii, která se zabývá celkovými počty životů, které si vyžádala pandemie koronaviru. Oproti oficiálním číslům se jejich statistika značně liší a vědci se domnívají, že v souvislosti s nemocí covid-19 mohlo celosvětově přijít o život více než osmnáct milionů lidí.
Vědci v rámci svého výzkumu porovnávali reálná čísla počtu zemřelých lidí v souvislosti s covidem za uplynulé dva roky s očekávanými daty pandemického vývoje. Výsledky jejich práce zveřejnil odborný časopis The Lancet.
Nedostatečné testování
Podle vědců byl celkový dopad pandemie na počet úmrtí mnohem vyšší, než jaké jsou skutečně potvrzené počty zemřelých. Více než dvanáct milionů potencionálních úmrtí, které nejsou ve statistikách, se podle nich odehrálo zejména v rozvojových zemích, kde není taková úroveň očkování. Mnoho případů úmrtí proto nikdy nebylo v souvislosti s covidem prokázáno.
Výrazné výkyvy v uvedených úmrtích podle vědců například vykazují některé státy Latinské Ameriky a některé země v Asii. Autoři výzkumu však upozorňují, že jejich čísla jsou stále jen orientační a k bližšímu určení reálného dopadu pandemie je potřeba provést ještě další výzkumy.
Více smrtelná je chřipka
Data také naznačila, že covid se stává pro většinu lidské populace méně nebezpečným, přestože varianta omikron zvyšuje riziko dlouhé pandemie. Například data z Velké Británie ukazují, že covid se stal nyní již méně smrtelným než běžná chřipka. Co se týká nakažlivosti, tak v této oblasti však omikron nemá soupeře. Virus je natolik nakažlivý, že z dlouhodobého hlediska představuje vyšší riziko než chřipka. Dále čtěte: (Nový výzkum ukázal, že lidský mozek funguje na plný výkon až do šedesáti let. Poté dochází ke znatelnému útlumu).
Zdroj: The Lancent, Financial Times.