Němci se pohli. Na cestě je 14 tisíc vojáků Bundeswehru

Vojenství 26. února 2022 | 09:43 Mirka Malá
Německé armádní síly se daly do pohybu. Po zemi míří tisíce vojáků i těžká vojenská technika do Litvy.
Další 1 fotografie v galerii
Jednotky Bundeswehru se přesouvají do Litvy / Depositphotos

Akce německé armády vyplývá z katalogu kroků NATO nazývaného "opatření reakce na krizi“ aktivovaného aliancí ve čtvrtek brzy ráno. Jde o součást systému reakce na krize NATO, který se zabývá vším od monitorování konfliktů po operace vzájemné obrany podle článku 5.

Ve zbrani je 14 tisíc Němců

Podle německého ministerstva obrany mají všechny úrovně Bundeswehru za úkol připravit se na přechod do pozice rychlé reakce v případě nasazení sil rychlé reakce NATO. Německo přislíbilo v této akci kontingent téměř 14 000 vojáků. 

Ruský útok na Ukrajinu vedl k výrazné změně úhlu pohledu v zemi, která v posledních desetiletích projevovala hlubokou averzi vůči čemukoliv vojenskému. Německý vojenský Twitter měl ve čtvrtek napilno, když analytici a politici volali po celkovém přehodnocení obranných schopností země a peněz, které na ně mají být vynaloženy.

V současné době však zůstávají části německých ozbrojených sil v kritickém stavu. Náčelník generálního štábu německé armády generál Alfons Mais si ve čtvrtek ráno v široce sdíleném příspěvku na LinkedIn posteskl nad stavem německé armády. "Představte si, že se ráno probudíte a v Evropě je válka. A německá armáda je víceméně prázdná,“ napsal. "Možnosti, které můžeme nabídnout na podporu aliance, jsou extrémně omezené." Dále čtěte: Jak dlouho ukrajinská armáda vydrží čelit ruské vojenské převaze? Experti to odhadují na pouhé dny.

Zdroj: Defence News, federaltimes.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Zavřít reklamu