Během vykopávek v Jeruzalémě objevili velice zvláštní fosilii. Nikdo netuší, jak se tam dostala
V archeologickém nalezišti v Davidově městě ležícím na východě Jeruzaléma byly vykopány miliony let staré zuby prehistorického druhu žraloka. Pro vědce to bylo velké překvapení a zatím nemají odpověď na to, jak se tyto zuby dostaly do objektu z 8. století, který byl předmětem vykopávek.
Celkem dvacet žraločích zubů bylo objeveno v objektu vytesaném do vápencového masivu, jež byl pravděpodobně součástí složitého vodovodního systému města. Podle archeologických záznamů byl systém později zasypán a zastavěn. Davidovo město je velice oblíbené archeologické místo, protože se jedná o jednu z nejstarších osídlených částí Jeruzaléma.
Překvapivý objev
Během rozsáhlých archeologických prací bylo na místě objeveno kromě zubů žraloka také velké množství různých archeologických předmětů jako například rybí kosti, tuny keramiky a dalších drobných artefaktů. Podle expertů jsou rozmanité rybí kosti důkazem, že se v oblasti nacházelo pravděpodbně rybí tržiště.
Také proto se nejprve archeologové domnívali, že se jedná o zuby některého z ulovených žraloků, až později ale zjistili, že se ve skutečnosti jedná o zuby prehistorického tvora. Zuby těchto žraloků totiž mohou být staré až 100 milionů let. Tento dávno vyhynulý predátor obýval moře v období rané křídy.
Podruhé vykopané
Vědci se domnívají, že tyto zuby byly exponáty nebo vlastnictvím nějakého sběratele, nebo mohly být také použity jako dekorace. Bývají totiž obvykle nalezeny na odlehlých místech v různých vrstvách sedimentů hluboko pod zemí. Na místo se tedy musely dostat z jiných oblastí, kde byly nalezeny. Dále čtěte: (V izraelské cementárně byl objeven dosud neznámý druh člověka. Nález může přepsat dosavadní teorie o lidské evoluci).
Zdroj info: Times of Izrael, Forbes.com.