Během vykopávek v Jeruzalémě objevili velice zvláštní fosilii. Nikdo netuší, jak se tam dostala

Věda a technika 10. července 2021 | 16:27 — Lukáš Bauer
V jednom z archeologických nalezišť ve východní části Jeruzaléma byly objeveny zkamenělé žraločí zuby. Jak se do těchto částí světa miliony let staré zuby prehistorického žraloka dostaly, však vědci zatím nemají tušení. Zuby navíc objevili v objektu, který pochází ze středověku.
Další 2 fotografie v galerii
Archeologické naleziště v Jeruzalémě / Shai Halevi / Izrael Times

V archeologickém nalezišti v Davidově městě ležícím na východě Jeruzaléma byly vykopány miliony let staré zuby prehistorického druhu žraloka. Pro vědce to bylo velké překvapení a zatím nemají odpověď na to, jak se tyto zuby dostaly do objektu z 8. století, který byl předmětem vykopávek.

Celkem dvacet žraločích zubů bylo objeveno v objektu vytesaném do vápencového masivu, jež byl pravděpodobně součástí složitého vodovodního systému města. Podle archeologických záznamů byl systém později zasypán a zastavěn. Davidovo město je velice oblíbené archeologické místo, protože se jedná o jednu z nejstarších osídlených částí Jeruzaléma.

Překvapivý objev

Během rozsáhlých archeologických prací bylo na místě objeveno kromě zubů žraloka také velké množství různých archeologických předmětů jako například rybí kosti, tuny keramiky a dalších drobných artefaktů. Podle expertů jsou rozmanité rybí kosti důkazem, že se v oblasti nacházelo pravděpodbně rybí tržiště. 

Také proto se nejprve archeologové domnívali, že se jedná o zuby některého z ulovených žraloků, až později ale zjistili, že se ve skutečnosti jedná o zuby prehistorického tvora. Zuby těchto žraloků totiž mohou být staré až 100 milionů let. Tento dávno vyhynulý predátor obýval moře v období rané křídy.

Podruhé vykopané

Vědci se domnívají, že tyto zuby byly exponáty nebo vlastnictvím nějakého sběratele, nebo mohly být také použity jako dekorace. Bývají totiž obvykle nalezeny na odlehlých místech v různých vrstvách sedimentů hluboko pod zemí. Na místo se tedy musely dostat z jiných oblastí, kde byly nalezeny. Dále čtěte: (V izraelské cementárně byl objeven dosud neznámý druh člověka. Nález může přepsat dosavadní teorie o lidské evoluci).

 Zdroj info: Times of Izrael, Forbes.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Neskutečná historie a nejkvalitnější voda v Evropě. Navštivte perlu Středomoří

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu